  • C1210C563K5RALTU
C1210C563K5RALTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C563K5RALTU
HK JDW NO:
417-C1210C563K5RALTU
Package:
1210
Datasheet:
Description:
56nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
C1210C563K5RALTU
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.78mm
  • Length
    3.2mm