  • C1210C561J5GACTU
C1210C561J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C561J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1210C561J5GACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm C0G 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210C561J5GACTU
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.78mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm