  • C1210C475K5R1C7186
C1210C475K5R1C7186
advertisement
Manufacturer No:
C1210C475K5R1C7186
HK JDW NO:
417-C1210C475K5R1C7186
Package:
SMD, J-Lead
Datasheet:
Description:
KPS SMD Comm X7R 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.138Lx0.142W 3.50mmx3.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead
Quantity:
In Stock : 600
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1210C475K5R1C7186
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    KPS SMD Comm X7R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.142W 3.50mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    3.35mm
  • Length
    3.5mm
  • Thickness (Max)
    0.136 3.45mm