  • C1210C271JCGACTU
C1210C271JCGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C271JCGACTU
HK JDW NO:
417-C1210C271JCGACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
C1210C271JCGACTU
Description:
SMD Comm C0G HV 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210C271JCGACTU
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm