  • C1210C224J8JAC7800
C1210C224J8JAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1210C224J8JAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1210C224J8JAC7800
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm U2J 0.22μF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210C224J8JAC7800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm U2J
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm