  • C1210C222MCRACTU
C1210C222MCRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C222MCRACTU
HK JDW NO:
417-C1210C222MCRACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R HV 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210C222MCRACTU
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm
  • Thickness
    2.3114mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%