  • C1210C185K3RACTU
C1210C185K3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C185K3RACTU
HK JDW NO:
417-C1210C185K3RACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
C1210C185K3RACTU
Description:
SMD Comm X7R 1.8μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 8806
Step5Bar-code shipping tag
C1210C185K3RACTU
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    1.55mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%