  • C1210C182MBGACTU
C1210C182MBGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C182MBGACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1210C182MBGACTU
Package:
Datasheet:
C1210C182MBGACTU
Description:
1.8nF Ceramic Capacitor 20% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C1210C182MBGACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    2.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm