  • C1210C106K8PACTU
C1210C106K8PACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C106K8PACTU
HK JDW NO:
417-C1210C106K8PACTU
Description:
SMD Comm X5R 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 4539
Step5Bar-code shipping tag
C1210C106K8PACTU
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SMD Comm X5R
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Height
    1.9mm
  • Thickness (Max)
    0.083 2.10mm
  • Thickness
    2.1082mm