  • C1206X684K4RAC7800
C1206X684K4RAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1206X684K4RAC7800
HK JDW NO:
417-C1206X684K4RAC7800
Description:
SMD Comm X7R Flex 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206X684K4RAC7800
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.3mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.2954mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R Flex
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm