  • C1206X222KGRAC7800
C1206X222KGRAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1206X222KGRAC7800
HK JDW NO:
417-C1206X222KGRAC7800
Description:
SMD Comm X7R HV Flex 2200pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 7096
Step5Bar-code shipping tag
C1206X222KGRAC7800
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm X7R HV Flex
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.073 1.85mm