  • C1206C472K5RACTU
C1206C472K5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C472K5RACTU
HK JDW NO:
417-C1206C472K5RACTU
Datasheet:
C1206C472K5RACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C472K5RACTU Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1206C472K5RACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C472K5RACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C472K5RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1206C472K5RACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER/EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    880μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm