  • C1206C471JCGALTU
C1206C471JCGALTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C471JCGALTU
HK JDW NO:
417-C1206C471JCGALTU
Description:
SMD Comm C0G HV 470pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206C471JCGALTU
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • Thickness
    1.7526mm