  • C1206C391J2GAC7800
C1206C391J2GAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1206C391J2GAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1206C391J2GAC7800
Package:
1206
Description:
390pF Ceramic Capacitor 5% 1206
Quantity:
In Stock : 4450
Step5Bar-code shipping tag
C1206C391J2GAC7800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    780μm
  • Length
    3.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C