  • C1206C226K8RACTU
C1206C226K8RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C226K8RACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1206C226K8RACTU
Package:
Datasheet:
C1206C226K8RACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C226K8RACTU Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.With the voltage 10V, it is capable of operating.
C1206C226K8RACTU Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C1206C226K8RACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C226K8RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1206C226K8RACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm