  • C1206C151KDRACTU
C1206C151KDRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C151KDRACTU
HK JDW NO:
417-C1206C151KDRACTU
Package:
1206
Datasheet:
C1206C151KDRACTU
Description:
150pF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
Quantity:
In Stock : 3578
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1206C151KDRACTU
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness
    1.3462mm