  • C1206C150J5GAC7210
C1206C150J5GAC7210
advertisement
Manufacturer No:
C1206C150J5GAC7210
HK JDW NO:
417-C1206C150J5GAC7210
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
C1206C150J5GAC7210 Overview
The part in question has a tolerance of 5%.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 5% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Its coefficient is -/+30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1206C150J5GAC7210 Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with -/+30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C150J5GAC7210 Applications
There are a lot of KEMET C1206C150J5GAC7210 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1206C150J5GAC7210
  • Package / Case
    1206
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 13 Inch
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    880μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm