  • C1206C103K5RACTM
C1206C103K5RACTM
advertisement
Manufacturer No:
C1206C103K5RACTM
HK JDW NO:
417-C1206C103K5RACTM
Description:
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2718
Step5Bar-code shipping tag
C1206C103K5RACTM
    Select All
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER/EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    780μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm