  • C1206C101KBRAC7800
C1206C101KBRAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1206C101KBRAC7800
HK JDW NO:
417-C1206C101KBRAC7800
Package:
1206
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Quantity:
In Stock : 9142
Step5Bar-code shipping tag
C1206C101KBRAC7800
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    650V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Length
    3.2mm