  • C1005X8R1H471K050BA
C1005X8R1H471K050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X8R1H471K050BA
HK JDW NO:
769-C1005X8R1H471K050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X8R1H471K050BA Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Its coefficient is X8R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 50V can be used for operation.
C1005X8R1H471K050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005X8R1H471K050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X8R1H471K050BA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005X8R1H471K050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm