  • C1005X7R1H104K050BE
C1005X7R1H104K050BE
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1H104K050BE
HK JDW NO:
769-C1005X7R1H104K050BE
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X7R1H104K050BE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1005X7R1H104K050BE Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
C1005X7R1H104K050BE Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X7R1H104K050BE applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1H104K050BE
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Voltage - Rated
    50V
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Thickness
    609.6μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Capacitance
    0.1μF
  • HTS Code
    WRAPAROUND
  • Feature
    Soft Termination
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±10%
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm