  • C08BL242X-5SN-X0T
C08BL242X-5SN-X0T
advertisement
Manufacturer No:
C08BL242X-5SN-X0T
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-C08BL242X-5SN-X0T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C08BL242X-5SN-X0T
Description:
2400pF Ceramic Capacitor 0.081Lx0.051W 2.06mmx1.30mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C08BL242X-5SN-X0T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    2400pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    762μm
  • Thickness (Max)
    0.061 1.55mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.06mmx1.30mm