  • C0805X390JCGACTU
C0805X390JCGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805X390JCGACTU
HK JDW NO:
417-C0805X390JCGACTU
Description:
39pF Ceramic Capacitor 5% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Soft Termination
Step5Bar-code shipping tag
C0805X390JCGACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2014
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    1kV
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm