  • C0805P222K1XPC
C0805P222K1XPC
advertisement
Manufacturer No:
C0805P222K1XPC
HK JDW NO:
417-C0805P222K1XPC
Description:
C(SIZE)P 2.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805P222K1XPC
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm