  • C0805C475M8PAC
C0805C475M8PAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C475M8PAC
HK JDW NO:
417-C0805C475M8PAC
Package:
0805
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805C475M8PAC
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Length
    2mm