  • C0805C474M4RAC
C0805C474M4RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C474M4RAC
HK JDW NO:
417-C0805C474M4RAC
Package:
0805
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 6049
Step5Bar-code shipping tag
C0805C474M4RAC
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Bulk
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm