  • C0805C331K5RAC
C0805C331K5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C331K5RAC
HK JDW NO:
417-C0805C331K5RAC
Description:
330pF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 10362
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0805C331K5RAC
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm