  • C0805C270KAGACAUTO
C0805C270KAGACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0805C270KAGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0805C270KAGACAUTO
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Auto C0G 27pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2651
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0805C270KAGACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto C0G
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm