  • C0805C151KCRAC7800
C0805C151KCRAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C0805C151KCRAC7800
HK JDW NO:
417-C0805C151KCRAC7800
Package:
0805
Datasheet:
Description:
150pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805C151KCRAC7800
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm