  • C0805C150J1GAC
C0805C150J1GAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C150J1GAC
HK JDW NO:
417-C0805C150J1GAC
Package:
Datasheet:
C0805C150J1GAC
Description:
15pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C0805C150J1GAC
    Select All
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2013
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    750μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    880μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm