  • C0805C105J8RAC
C0805C105J8RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0805C105J8RAC
HK JDW NO:
417-C0805C105J8RAC
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805C105J8RAC
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Bulk
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.9mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm