  • C0805C101JCGACTU
C0805C101JCGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C101JCGACTU
HK JDW NO:
417-C0805C101JCGACTU
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805C101JCGACTU
Description:
SMD Comm C0G HV 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 8436
Step5Bar-code shipping tag
C0805C101JCGACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    1.2mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    750μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm