  • C066G272G1G5CR
C066G272G1G5CR
advertisement
Manufacturer No:
C066G272G1G5CR
HK JDW NO:
417-C066G272G1G5CR
Description:
C(SIZE)G 2.7nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C066G272G1G5CR
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)G
  • Tolerance
    2%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/36
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm