  • C062G183G5G5CR
C062G183G5G5CR
advertisement
Manufacturer No:
C062G183G5G5CR
HK JDW NO:
417-C062G183G5G5CR
Description:
C(SIZE)G 0.018μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C062G183G5G5CR
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)G
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    0.018μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/36
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    2%
  • Negative Tolerance
    2%
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm