  • C062C105K5R5TA
C062C105K5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C062C105K5R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C062C105K5R5TA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
LDD Comm X7R 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 434
Step5Bar-code shipping tag
C062C105K5R5TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LDD Comm X7R
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C