  • C0603X7S0J224K030BC
C0603X7S0J224K030BC
advertisement
Manufacturer No:
C0603X7S0J224K030BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603X7S0J224K030BC
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0603X7S0J224K030BC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7S.A voltage of 6.3V can be used for operation.
C0603X7S0J224K030BC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C0603X7S0J224K030BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C0603X7S0J224K030BC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C0603X7S0J224K030BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm