  • C0603C751J5GAC
C0603C751J5GAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603C751J5GAC
HK JDW NO:
417-C0603C751J5GAC
Package:
Datasheet:
Description:
750pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C0603C751J5GAC
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK CASSETTE; TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm