  • C0603C681K1RACAUTO
C0603C681K1RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0603C681K1RACAUTO
HK JDW NO:
417-C0603C681K1RACAUTO
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
C0603C681K1RACAUTO Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30 ppm/°C.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C0603C681K1RACAUTO Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C0603C681K1RACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0603C681K1RACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0603C681K1RACAUTO
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V