  • C0603C473J3RAC7013
C0603C473J3RAC7013
advertisement
Manufacturer No:
C0603C473J3RAC7013
HK JDW NO:
417-C0603C473J3RAC7013
Package:
0603
Description:
47nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
C0603C473J3RAC7013
    Select All
  • Depth
    800μm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    25V