  • C0603C224Z4VACTU
C0603C224Z4VACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0603C224Z4VACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603C224Z4VACTU
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C0603C224Z4VACTU
Purchasing and Inquiry
C0603C224Z4VACTU Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.With the voltage 16V, it is capable of operating.700μm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C0603C224Z4VACTU Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0603C224Z4VACTU Applications
There are a lot of KEMET C0603C224Z4VACTU applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C0603C224Z4VACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm Y5V
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    700μm
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    7 %
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm