  • C0603C152K1RACTU
C0603C152K1RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0603C152K1RACTU
HK JDW NO:
417-C0603C152K1RACTU
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C0603C152K1RACTU
Purchasing and Inquiry
C0603C152K1RACTU Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 700μm.
C0603C152K1RACTU Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C0603C152K1RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0603C152K1RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C0603C152K1RACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    700μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm