  • C0603C104J5RAC
C0603C104J5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603C104J5RAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603C104J5RAC
Package:
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 275283
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0603C104J5RAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm