  • C0603C0G1E6R8D030BA
C0603C0G1E6R8D030BA
advertisement
Manufacturer No:
C0603C0G1E6R8D030BA
HK JDW NO:
769-C0603C0G1E6R8D030BA
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0603C0G1E6R8D030BA Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 25V, it is capable of operating.
C0603C0G1E6R8D030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C0603C0G1E6R8D030BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C0603C0G1E6R8D030BA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0603C0G1E6R8D030BA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm