  • C052C102G2G5CA
C052C102G2G5CA
advertisement
Manufacturer No:
C052C102G2G5CA
HK JDW NO:
417-C052C102G2G5CA
Description:
1nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
C052C102G2G5CA
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    1909
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm