  • C052C100J5G5CA
C052C100J5G5CA
advertisement
Manufacturer No:
C052C100J5G5CA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C052C100J5G5CA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Quantity:
In Stock : 246
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C052C100J5G5CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm