  • C0402T102K4RBL
C0402T102K4RBL
advertisement
Manufacturer No:
C0402T102K4RBL
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402T102K4RBL
Package:
0402
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
C0402T102K4RBL
  • Package / Case
    0402
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Bulk
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm