  • C0402S471J5RACTU
C0402S471J5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402S471J5RACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402S471J5RACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R FE 470pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0402S471J5RACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm X7R FE
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Floating Electrode
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    482.6μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm