  • C0402JB0J152K020BC
C0402JB0J152K020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402JB0J152K020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402JB0J152K020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0402JB0J152K020BC Overview
A 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension program is available for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is JB.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
C0402JB0J152K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C0402JB0J152K020BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C0402JB0J152K020BC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C0402JB0J152K020BC
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Height
    200μm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm