  • C0402H102J1GAFT1K0
C0402H102J1GAFT1K0
advertisement
Manufacturer No:
C0402H102J1GAFT1K0
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402H102J1GAFT1K0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Indust C0G HT200C 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~200°C 2 Terminations Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 10268
Step5Bar-code shipping tag
C0402H102J1GAFT1K0
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Series
    SMD Indust C0G HT200C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL, High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Downhole
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm