  • C0402C822K5RACTU
C0402C822K5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C822K5RACTU
HK JDW NO:
417-C0402C822K5RACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C0402C822K5RACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C822K5RACTU Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 300μm.
C0402C822K5RACTU Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0402C822K5RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C822K5RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C822K5RACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    300μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm